مدیریت زمان با سس پومودورو

مدیریت زمان با سس پومودورو

پومودورو

در زمانی زندگی می کنیم که مردم بسیار عجله دارند و از صبح تا شب به دنبال کار و زندگی خود هستند. اقتضای این زمان این گونه است. نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به این شکل است. همه در حال دویدن هستند و مدیریت کردن زمانشان سخت تراز قبل شده است. برای مدیریت زمان انواع راهکارها، تمرین و تکنیک های بی شماری وجود دارد، که بسیاری از آنها کاربردی هستند. متاسفانه اکثر مردم دنبال اطلاعات هستند تا استفاده از آن اطلاعات. مانند انباری که پر شده است از ابزارآلات بدون استفاده از آنها. در این مقاله فقط یک تکنیک از مدیریت زمان را به شما می گویم، تکنیکی جهانی که خودم نیز از آن استفاده کرده ام و نتیجه گرفتم. این تکنیک پومودورو نام دارد.

ریشه پومودور

پومودورو از نام سس گوجه فرنگی ایتالیایی گرفته شده است. خالق این سس فرانچسکو سیریلو نام دارد. طرز تهیه این سس به این صورت است که فقط به ۲۵ دقیقه زمان نیاز دارد تا سس آماده استفاده باشد. دلیل استفاده از این سس در مدیریت زمان و برنامه ریزی نیز به همین دلیل است. انسان به مدت طولانی نمی تواند تمرکز خودش را در یک زمینه نگه دارد و ۲۵ دقیقه بازه زمانی مناسبی می باشد.

مراحل مدیریت زمان با پومودورو

طبق موضوعی که گفته شد انسان مدت محدودی می تواند تمرکز لازم در یک کار را داشته باشد. بر طبق این مدل ۲۵ دقیقه متمرکز بوده و تمام حواس خودمان را در کار، مطالعه و یا هر فعالیت دیگر اختصاص می دهیم. سپس بعد از ۲۵ دقیقه، ۵ دقیقه استراحت می کنیم. استراحت های کوتاهی مانند تنفس عمیق و حرکات کششی پیشنهاد می شود. سپس دوباره بعد از ۵ دقیقه، ۲۵ دقیقه بر روی کارمان متمرکز می شویم. این روند را ۴ بار تکرار می کنیم. یعنی ۴ تا ۲۵ دقیقه و فاصله های استراحت بین هرفعالیت را که هر کدام ۵ دقیقه است را نیز در نظر می گیریم. استراحت آخر می تواند طولانی تر باشد، تا روند بعدی این روش را استفاده کنیم. شکل زیر را برای درک بهتر از این تکنیک برایتان آماده کردم. پومودورو

ابزار مورد نیاز برای مدیریت زمان با سس پومودورو

۱. فراهم کردن ساعت پومودورو نیازی به کمالگرایی نیست. می توانید با آلارم و زنگ گوشی خود نیز ۲۵ دقیقه را بگیرید. (من با گوشی خودم انجام می دهم) یا می توانید از نرم افزار های پومودورو استفاده کنید که در جلوتر به شما گفته می شود. ۲.گوشی تلفن خود را در حالت پرواز، خاموش و یا سایلنت قرار دهید. ۳. در ۲۵ دقیقه تمام حواس پرتی را از خود دور کنید. چگونه؟ این گونه: اگر کسی در محیط اطرافتان وجود دارد(در خانه، سرکار، کتابخانه و …) با جدیت تمام به همه آنها گوش زد کنید که کار مهمی انجام می دهید و به هیچ وجه نمی خواهید تمرکزتان بهم بخورد. اگر چیزی به ذهنتان درآن لحظه رسید: اگر مورد کار غیرفوری و غیرمهم است، سعی کنید آن را فراموش کرده و به ادامه کار بپردازید. اگر کار مهمی است و یا ایده ای است که به ذهنتان رسیده، در دفترچه ای آن را یادداشت کنید که بعدا به آن رسیدگی کنید. بعد از ۲۵ دقیقه ۵ دقیقه استراحت خود را انجام داده، تا به مرحله بعدی را انجام دهید.

نکات مهم:

  • حتما حواس پرتی را از خود دور کنید.
  • زمان استراحت بیشتر از ۵ دقیقه نشود، زیار کم کم عادت شده و از اصل این تمرین دور می شود. بعد از ۴ مرحله، استراحت بیشتری انجام دهید و از حرکات کششی، نوشیدن آب و تغذیه لازم را استفاده کنید.

نرم افزارهای پومودور

کافی است نرم افزار پومودورو در گوگل سرچ کنید . یا در کافه بازار، گوگل پلی،سیب اپ و یا هر نرم افزار مرجع دیگری سرچ کنید، پومودورو. البته گاهی نام هایی شبیه به این نیز می آید: مدیریت زمان پومودورو، سس مدیریت زمان، سس پومودورو و … . اسم انگلیسی آن را نیز می توانید سرچ کنید. چند نمونه از نرم افزارهای این موضوع نرم افزار ایرانی گوجه فرنگی/ نرم افزارهای انگلیسی زبان مزیت خوب این تکنیک تمرکز بسیار بالای آن است. در ۲۵ دقیقه متمرکز کار و فعالیت خودمان را انجام می دهیم. بدون کوچکترین حواس پرتی و نگرانی بابت اتلاف و اهمال وقت. بیشتر نگرانی مردم عدم تمرکز، حواس پرتی و اتلاف وقت است که این روش بر بیشتر این نگرانی غلبه کرده است. شما تا به حال از این سبک استفاده کرده‌اید؟ یا برنامه ای برای استفاده دارید؟ حتما در بخش نظرات ما را آگاه کنید.

دانلود رایگان کتاب کابوس سخنرانی

مجید تکلی هستم، مدیر و موسس انسان توانمند. یاد‌می‌گیرم و یاد‌می‌دم.

دنبال کردن پیج اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.