چگونه اعتماد‌ به‌ نفس را افزایش دهیم

چگونه اعتماد‌ به‌ نفس را افزایش دهیم

چگونگی افزایش اعتماد به نفس

اینکه بگوییم فردی اعتماد به نفس دارد، جمله اشتباهی است. اعتماد به نفس به خودی خود وجود ندارد. باید شفاف و واضح بیان شود که آن فرد در انجام چه کاری اعتماد به نفس دارد. زیرا اعتماد به نفس مهارتی است که در انجام کارها نمایان می‌شود. به این معنی یک فرد در انجام دادن بسیاری از کارها اعتماد به نفس دارد. همان فرد در بسیاری از کارها فاقد اعتماد به نفس است.

در این صورت به این نتیجه می‌رسیم که هر یک از ما در کارهایی توانمند هستیم که نشان می‌دهد در آن کار اعتماد به نفس داریم. در بسیاری از کارها نیز هنوز توانمندی لازم را نداریم و به این معنی است که اعتماد به نفس پایینی داریم.

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس به معنی داشتن ذهنیت و توانمندی در انجام دادن کاری است. یعنی در هر کاری اگر توانمندی، مهارت و باور ذهنی درستی داشته باشیم یه این معنی است که در انجام آن کار اعتماد به نفس داریم. همچنین می‌توانید تعریف اعتماد به نفس در ویکی‌پدیا را بخوانید. مثال رانندگی برای اعتماد به نفس

برای درک بهتر این موضوع مثال از رانندگی را میزنم.

محسن راننده‌ی خوبی است. به راحتی می‌تواند سوار ماشین شود، ماشین را روشن کند و آن را براند. محسن مهارت‌ بسیاری در راندن ماشین دارد به صورتی که در هنگام راندن بدون استرس رانندگی می‌کند و حتی با فرد کناریش صحبت می‌کند و یا کارهای دیگری را انجام دهد.

ولی رضا هنوز مهارت رانندگی را کامل یادنگرفته است. او تازه گواهی نامه‌اش را گرفته است و بدون همراه برای او بسیار سخت است که رانندگی کند. زمانی که او سوار ماشین می‌شود ابتدا کمربند را میبندد. ماشین را روشن می‌کند. درهنگام راندن بسیار دقت می‌کند.

برای دنده عوض کردن به پدال‌ها و دنده ها نگاه می‌کند. همچنین در هنگام راندن به تمامی آیینه ها نگاه می‌کند تا ماشینی به او نزدیک نشود. اگر کسی در کنارش باشد سخت میتواند با او حرف بزند و فقط تمرکزش روی رانندگی است.

از دو مثال بالا و تعریف اعتماد به نفسی که داشته ایم به ننتایج زیر می‌رسیم.

رضا در رانندگی اعتماد به نفس ندارد ولی محسن در رانندگی اعتماد به نفس دارد.

شاید در انجام کارهای دیگر رضا نسبت به محسن توانمند باشد و مهارت‌های بسیاری را بلد باشد. پس در این صورت در آن کارها رضا اعتماد به نفس بیشتری دارد.

برای مثال رضا راحت به هر درخواستی در صورت نیاز نه می‌گوید. ولی محسن نمی‌تواند و احساس بدی بابت نه گفتن دارد. در این صورت رضا در نه گفتن اعتماد به نفس بسیاری بیشتری نسبت به محسن دارد.

چگونگی افزایش اعتماد‌ به‌ نفس

با مثال و تعریف مفهوم اعتماد به نفس آشنا شدیم. حال برای افزایش اعتماد به نفس باید طبق تعریف روی مهارت و باور ذهنی کار کنیم. قبل از کار کردن روی این دو عنوان ابتدا باید مشخص کنیم که در انجام دادن چه کارهایی به اعتماد به نفس نیاز داریم. تا زمانی که چیزی مشخص نشود نمی‌توان آن را انجام داد.

سه کاری که در آن به اعتماد به نفس بیشتری دارید را یادداشت کنید. ۱……………………………………………………………………………………………………. ۲……………………………………………………………………………………………………. ۳…………………………………………………………………………………………………….

حال با نوشتن مواردی که در آن نیاز به افزایش اعتماد به نفس داریم باید تمرین‌هایی را انجام دهیم. با نوشتن این سه کار مهم نسبت به کارهایی که در آن به اعتماد به نفس نیاز داریم، آگاه شدیم.

یکی از مواردی که اولویت بیشتری برای شما دارد و نیاز شماست که در آن اعتماد به نفس داشته باشید را انتخاب کنید.

حال باید برای آن کار تمرین کنید. هم تمرین‌هایی برای خودتان در خلوت. هم تمرین‌هایی نزدیک به واقعیت. سپس انجام آن تمرین در حالت واقعی.

آهسته آهسته با انجام دادن تمرین‌ها مهارت‌ ما در انجام آن کار بیشتر می‌شود. همچنین با مهارت، باور ما برای انجام دادن آن کار نیز افزایش می‌یابد.

قرار نیست بعد از انتخاب کار مورد نظر تمرین واقعی را انجام دهیم. شیرچه زدن در قسمت عمیق استخر در حالی که شنا کردن بلد نیستیم ممکن است ما را از آب و شنا کردن بترساند.

البته گاهی برای بعضی کارها و برای بعضی افراد پیشنهاد  می‌شود که در ابتدا کار سخت و چالشی را انجام دهند. تا با انجام آن کار اعتماد به نفس آنها بیشتر شده و ترسشان بریزد. اگر شما جز این افراد هستید می توانید با احتیاط این کار را انجام دهید.

مثال سخنرانی در جمع

سخنرانی کردن در جمع مهارتی است که بسیاری در آن اعتماد به نفس کافی را ندارند. همانطور که تعریف اعتماد به نفس را بیان کردیم، برای افزایش اعتماد به نفس درسخنرانی باید باور و مهارت را در خود پرورش داد.

برای بدست آوردن مهارت سخنوری باید تمرین کرد. تمرین های بسیاری جهت توانمند شدن در سخنرانی وجود دارد.

در هنگام انجام دادن این تمرین ها باید تجربه سخنرانی را داشت تا کم کم اعتماد به نفسمان در سخنرانی زیاد شود.ابتدا در جمع های کوچک چند نفره شروع به صحبت کردن می‌کنیم.

بعد از تمرین و انجام این چالش‌ها تعداد مخاطبین را بیشتر و بیشتر می کنیم. سپس بعد از موفق شدن در این سخنرانی ها می‌توان در جمع‌های بیشتر نیز با اعتماد به نفس سخنرانی کنیم.

با توجه به نکته‌ای که گفتم برای بسیاری وجود دارد که باید از همان ابتدا چلو چندین نفر سخنرانی کنند تا ترس شدید آنها بریزد. مانند شرجه زدن در قسمت عمیق استخر، این افراد باید در اولین تجربه جلو صدها نفر صحبت کنند تا آن تصویر و باور اشتباهی که داشتند بریزد.

اگر شما جز این دسته افراد نیستید و سخت است برای اولین تجربه این کار را کنید پینشهاد می‌کنم همان آهسته آهسته تمرین‌ها را انجام دهید.

تمرین‌های سخنرانی

صحبت کردن جلو آیینه تمرین است که برای سخنرانی پینشهاد می‌شود. موضوعی که قصد ارائه آن را دارید را چنید بار در مقابل آیینه تمرین کنید.

ضبط صدای خود یکی دیگر از تمرین های خوب برای سخنرانی در جمع است. صدای خود را بارها صبط کنید و به آن گوش دهید. با گوش دادن به صدای خود متوجه ایرادها و مواردی که نیاز به تغییر دارد را اعمال می‌کنید.

تمرین فیلم‌برداری از خود نیز یکی از بهترین‌ تمرین‌ها برای افزایش مهارت سخنوری است. فیلم گرفتن از خود دیدن آن می تواند ما را نسبت به رفتارهای که خود به آن مطلع نیستیم آگاه کند.

با تمرین بیشتر تسلط شما برای سخنرانی بیشتر می‌شود و در نتیجه اعتماد به نفس شما در سخنرانی بیشتر می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه اعتماد‌ به‌ نفس در سخنرانی کتاب زیر پیشنهاد می‌شود.

دانلود رایگان کتاب کابوس سخنرانی

مجید تکلی هستم، مدیر و موسس انسان توانمند. یاد‌می‌گیرم و یاد‌می‌دم.

دنبال کردن پیج اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.