سخنرانی تد چیست ؟

تد چیست ؟

تِد (TED) سازمانی است غیرانتفاعی که فعالیت آن در خصوص گسترش ایده‌های ارزشمند و نوآورانه می‌باشد.

انتخاب نام تِد به دلیل مخفف سه کلمه‌ی Entertainment ,Technology و Design می باشد.

معنی این کلمات به ترتیب: تکنولوژی، سرگرمی و طراحی است.

 

هدف و ماموریت تد

شعار تد گسترش ایده‌های ارزشمند است که به انگلیسی با این عنوان بیان می‌شود:

Ideas Worth Spreading

تد ایده‌های ارزشمند خود را به صورت سخنرانی‌های کوتاه عرضه می‌کند. در سخنرانی‌ تد داشتن ایده‌ در اولویت است و سپس با در نظر گرفتن حداکثر ۱۸ دقیقه به سخنران، اجازه اشتراک گذاشتن ایده‌اش به جهانیان را می‌دهند.

سخنرانان با هر نژاد، مذهب، جنسیت، سن و ملیتی هستند و تد هیچ محدودیتی قائل نبوده است. تد سازمانی است مستقل از نهاد‌های سیاسی و هدفش گسترش ایده‌های نو و ارزشمند و کمک به تغییر و بهتر شدن جهان است.

ایده‌ها قادر هستند رفتار، روش و زندگی را تغییر دهند. این ماموریت تد است و به همین جهت بنا شده است.

تا به اینجا متوجه شدیم تد چیست در ادامه با تاریخچه تد، تدگلوبال، تدپرایز، تداکس و معرفی چند سخنرانی و کتاب تد همراهتان خواهیم بود.

 

تاریخچه  تد

تد

تد چیست

تد در سال ۱۹۸۴ تحت عنوان کنفرانس ۴ روزه شروع به کار کرد. موسس آن ریچارد وارمان (Richard Saul Wurman) یک معمار و طراح گرافیک بود.

تد در ابتدا فقط با محوریت تکنولوژی، سرگرمی و طراحی به صورت همایش و سخنرانی برگزار شد.

بعد از اولین برگزاری در سال ۱۹۸۴ به مدت ۶ سال کنفرانس تد دیگر برگزار نشد. ولی از سال ۱۹۹۰ دوباره سخنرانی‌های تد شروع به برگزاری شد و بعد از آن به صورت سالیانه ادامه یافت.

بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ رویداد‌های دیگری نیزبرگزار شد که در ادامه به توضیحات آن می‌پردازیم.

 

مدیر  حال  حاضرِ  تد

کریس اندرسون هم‌اکنون مدیرعامل تد است.

در سال ۲۰۰۰ وارمان به دنبال جانشینی برای خود بود تا اینکه با کریس اندرسون علاقه‌مند و مشتاق آشنا شد و بعد از ملاقاتی، از اهداف و آینده تد با او صحبت کرد.

کریس اندرسون در نوامبر سال ۲۰۰۱ به عنوان مدیر سازمان گسترش ایده‌های ارزشمند، بدون منفعت مالی انتخاب شد.

صحبت‌های کریس اندرسون در مورد راز سخنرانی‌های موفق را در ویدیو زیر مشاهده کنید.

 

سایت  تد

سایت تد www.TED.com می‌باشد و در آن هزاران سخنرانی و ایده‌هایی که گفته شد وجود دارد.

سخنرانی‌هایی که هر کدام می‌توانند الهام بخش ما و جهانیان باشند.

ویدیو‌های تد کاملا رایگان هستند و در سایت تد می‌توانید مشاهده کنید. همچنین برای گسترش این ایده‌ها برای بسیاری از سخنرانی‌ها زیرنویس‌هایی از تمام زبا‌ن‌های دنیا وجود دارد.

البته نوشتن زیرنویس‌ها توسط داوطلبان انجام می‌شود. گاهی یک ویدیو بیشتر از ۱۰۰ زیرنویس دارد و بعضی‌ ویدیو‌های تازه قرارداده شده تعداد کمی زیرنویس برایشان انتخاب شده است و با گذشت زمان زیرنویس‌های بیشتری برای ویدیو‌های جدید نیز قرار داده می‌شود.

 

سخنرانی‌های  تد،  Ted Talks

سخنرانی‌های تد TED

تد چیست

در قسمت تد چیست بیان کردیم که تد شامل سخنرانی‌های کوتاه است. به این سخنرانی‌های کوتاه که حداکثر ۱۸ دقیقه است، تِدتاک می‌گویند.

همانطور که گفته شد مهمترین اولویت، داشتن ایده است و سپس بدون توجه به نژاد، جنسیت، مذهب، ملیت و عقیده‌های دیگر به سخنرانانی که ایده ارزشمندی دارند فرصت سخنرانی و ارائه ایده‌شان داده می‌شود.

ایده‌هایی که بیان می‌شوند در هر زمینه‌ای هستند. در قسمت عنوان‌ها در سایت تد بیش از ۱۰۰ عنوان مختلف وجود دارد که شامل هزاران سخنرانی می‌شود.

در دوره سخنرانی و فن‌بیان که در مجموعه انسان توانمند برگزاری می‌شود، از سخنرانی‌های تد جهت گرفتن ایده و یادگیری در سخنرانی استفاده می‌کنیم. همچنین برای شرکت کنندگان بهترین‌ سخنرانی‌های تد را ارسال می‌کنیم.

جهت ثبت‌نام به ایمیل مجموعه info@ensanetavanmand.com و یا با شماره 09203016808 تماس بگیرید.

برای هر سخنرانی تد گاهی از ۹ دوربین استفاده می‌شود. همچنین قبل از قراردادن در سایت تد، هر ویدیو سخنرانی را ویرایش می‌کنند تا تپق‌ها و تیکه‌کلمات اضافی حذف شوند.

ویرایش یک ویدیو تد گاهی به یک روز زمان نیاز دارد.

 

پربازدید ترین   ویدیو‌های   تد

تد چیست

کافی است سری به سایت تد بزنید و در بخش پربازدیدترین ویدیو‌ها، محبوب‌ترین تدتاک‌ها و سخنرانی‌ها را مشاهده کنید. در کنار هر ویدیو تعداد نمایش آنها نیز نشان داده شده است. تاکنون بیشترین بازدید ویدیو‌ی تد برای سخنرانی کن رابینسون است.

سخنرانی کِن رابینسون یکی از بهترین‌ سخنرانی‌‌هاست. خود من نیز تاکنون بیش از ۱۰ بار این ویدیو را دیده‌ام. سخنرانی او در مورد خلاقیت، نوآوری و آموزش‌و‌پرورش است. به گفته او خلاقیت به اندازه خواندن و نوشتن در مدارس اهمیت دارد. پیشنهاد می‌کنم حتما این سخنرانی ارزشمند را ببیند. این سخنرانی فقط در سایت تد ۵۸ میلیون بازدید داشته است.

برای فعال کردن زیرنویس در ویدیو‌های زیر، بعد از شروع شدن برنامه، در قسمت پایین و سمت راست ویدیو کلیک کنید و زیرنویس فارسی(persian) را انتخاب کنید.

 

سخنرانی اِمی کادی دومین سخنرانی پربازدید تد است.

سخنرانی امی کادی در رابطه با زبان بدن و تاثیرات جسم بر روی ذهن و روان است. این سخنرانی تاکنون ۵۳ میلیون بار مشاهده شده است.

 

سخنرانی سایمون سینِک سومین سخنرانی پربازدید تد است.

سخنرانی حیرت‌انگیز او در رابطه با رهبران الهام‌بخش و نحوه رفتار و نگاه آنها نسبت به دیگران است. سازمان‌‌های قدرتمند دنیا به دلیل وجود رهبران تاثیر‌گزار خلق شده‌اند.

سخنرانی سایمون سینک در سایت تد تاکنون ۴۴ میلیون بازدید در داشته است.

 

تد گلوبال  TED Global

تد گلوبال کنفرانسی جهانی است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود و به آن خواهر تد نیز گفته می‌شود.

این کنفرانس به مدت ۵ روز و سالیانه با ایده‌ها و خلاقیت‌هایی از سراسر جهان برگزار می‌شود. این رویداد از سال ۲۰۰۵ به سرپرستی کریس اندرسون پایه‌گذاری شد.

برای شرکت‌کردن در تدگلوبال با پرداخت ۶۰۰۰ دلار و پرکردن درخواست عضویت‌، می‌توان در آن شرکت کرد و از مزایایی که دارد استفاده کرد.

 

تد پرایز  TED Prize

تد پرایز جایزه‌ای است که سالانه به رهبران و پیشروان ایده‌های ارزشمند اهدا می‌شود.

برندگان کسانی هستند که آرزویی برای تغییر جهان را دارند. کسی که الهام بخش متفکران در سرار دنیا است.

برنده تد پرایز ۱ میلیون دلار دریافت می‌کند. قبلا سه نفر  این جایزه را دریافت می‌کردند و اخیرا با تغییراتی که ایجاد شد فقط ۱ نفر به عنوان برنده انتخاب‌می‌شود.

 

تداکس   TEDx  چیست؟ 

تداکس

تلفظ اصلی این عنوان، تِدِکس است. ولی تلفط  تد ایکس و تدآکس نیز باب شده است.

به دلیل محبوبیت و گسترش ایده‌های ارزشمند در جهان، تد با برگزاری سخنرانی‌ها در سراسر دنیا موافقت کرد. نام این برنامه‌ها در هر جایی که برگزار شود تداکس است و اسم آن منطقه بعد از کلمه تداکس می‌آید.

این رویدادها کاملا مستقل و بدون وابستگی مالی و اجرایی تد برگزار می‌شود.

رویداد تداکس را هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند برگزار کند. برگزارکننده آن بعد از درخواست و گرفتن مجوز از تد، با رعایت قوانین و اصول تد می‌توان تداکس را در منطقه، شهر یا کشور خودش برگزار کند.

تداکس نیز مستقل است و کسی که مدیریت آن را برعهده گرفته است می‌تواند سخنرانی‌های سالانه‌ای را با افزایش ایده‌های ارزشمند برگزار کند. تیم برگزاری تد‌اکس می‌تواند هزینه‌های خودش را از اسپانسر و شرکت‌های تامین کننده نیز دریافت کند.

سخنرانان تداکس نیز پولی دریافت نمی‌کنند و هدفشان ارائه ارزش و ایده‌شان به مردمان منطقه‌ خود و جهانیان است.

تاکنون بیش از صد کشور کنفرانس تداکس را برگزار کرده‌اند که شامل هزاران سخنرانی در سراسر کشور‌های جهان می‌باشد. در کشور خودمان نیز تداکس‌های مختلفی هر ساله برگزار می‌شود که محبوب‌ترین آن تداکس تهران است.

 

تداکس  در  ایران

تداکس تهران TEDx Tehran

اولین تداکس ایران در ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۲ در تهران با عنوان تداکس تهران برگزار شد. به جز تداکس تهران، تداکس‌های دیگر نیز تاکنون در شهر‌های زنجان، مشهد، قزوین، کیش و … نیز برگزار شده است. 

همچنین تاکنون در بسیاری از دانشگاه‌ها مانند: دانشگاه شریف، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و … رویداد تداکس برگزار شده است.

 

تداکس  تهران 2019

آخرین تداکس، مربوط به تداکس تهران 2019 بود که در برج میلاد برگزار شد و تیم تداکس میزبان ۱۸۰۰ نفر بودند. البته هزاران نفر نیز برنامه را به صورت زنده از شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کردند.

در این رویداد ۱۰ سخنران ایده‌های خود را با جمع به اشتراک گذاشتند.

اطلاعات رویداد تداکس تهران 2019 را می‌توانید در  اینجا بخوانید.

 

من تا کنون دو بار در تداکس تهران شرکت‌کرده‌ام. برنامه اخیر آن با نام تداکس تهران ۲۰۱۹ و با شعار خوشبینی مسئولانه در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

کاملا صادقانه می‌گویم که رویداد تداکس تهران یکی از بهترین تجربه‌ها و خاطرات من بوده است. حواشی، ارتباطات، سخنرانی‌ها و ایده‌هایی که بیان شد شاهکار و فوق‌العاده بودند.

 

کتاب‌های   تد

در ارتباط با سخنرانی‌های تد، کتاب‌های بسیار نوشته شده است.

یکی از این کتاب‌ها، اصول سخنرانی و فن بیان به روش تد است  که نویسنده آن نیز کریس اندرسون، مدیرعامل موفق تد است. کتابی پرفروش که به بحث سخنرانی‌های تد و اصول سخنرانی و فن‌بیان پرداخته است.

کتاب بعدی با نام چگونه یک سخنرانی تد ارائه دهیم است. هر دوی این‌ کتاب‌ها ترجمه شده‌اند و می‌توانید از فروشگاه‌ها و یا سایت‌هایی که این کتاب‌ها را دارند تهیه کنید.

کتاب اصولی سخنرانی و فن بیان به روش تد TED

کتاب تد

 

بهترین   ویدیو‌های   تد

تاکنون به سوال‌هایی مانند تد چیست ، تداکس چیست و معرفی بیشترین بازدید سخنرانی‌های تد و چند کتاب پرداختیم. در ادامه همان‌طور که گفته شد تعدادی از بهترین‌ سخنرانی‌های تد را قرار دادم.

چیزی به نام بهترین وجود ندارد. بهترین را هر کسی بر اساس علایق و سلیقه‌ خودش بیان می‌کند. ولی ویدیوهای زیر از نگاه من بهترین هستند.

با توجه به سلیقه و علاقه من در روانشناسی و توسعهفردی، ویدیو‌های زیر هم در کار و هم در زندگی من الهام‌بخش و تاثیرگزار بوده‌اند. مطمئن هستم الهام بخش شما نیز خواهد‌بود.

برای فعال کردن زیرنویس در ویدیو‌های زیر، بعد از شروع شدن برنامه، در قسمت پایین و راست ویدیو کلیک کنید و زیرنویس فارسی(persian)را انتخاب کنید.

این قسمت مقاله بروزرسانی می‌شود و ویدیو‌های جذاب و آموزنده‌ دیگری نیز اضافه خواهد شد. همچنین اگر سخنرانی خوبی از تد دیده‌ای در بخش نظرات اضافه کنید تا دیگران هم استفاده کنند.

 

 

 

 

 

برای  ثبت‌نام  در  دوره  جامع  سخنرانی و فن بیان  روی  عکس  کلیک  کنید:

 

 

۶ دیدگاه برای “سخنرانی تد چیست ؟

 1. Avatar
  امیرحسین گفته:

  خیلی جالب بود ، من اطلاعات کمی از تد داشتم و دوست داشتم که بیشتر بدونم درموردش
  ولی قسمت جالب تر ویدویی بود که درمورد ایده ها صحبت میکرد، خب ایده ها برای من هم مهم بودن همیشه توی کارم ولی این ویدیو دید خیلی جالب تری رو از ایده به نمایش میزاشت، فکر کنم از این به بعد بیشتر ایده هایی که سراغم میادو بهش دقت بکنم

  • مجید تکلی
   مجید تکلی گفته:

   امیرحسین عزیز
   ممنونم ازت بابت اینکه مقاله رو کامل خوندی
   آره باهات موافقم، سخنرانی کریس اندرسون در مورد ایده‌ها عالی بود.
   چه خوب که برات موثر هم بوده
   ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.